Kartka z kalendarza

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
acpE4c73.png


I tak oto Instytut prezentuję, garść informacji historycznych o wydarzeniach związanych z Teutonią. Milej lektury i zapraszamy do Teutonii- twojego miejsca w Sarmacji.

Czasy przed internetowe...


1170 Kupcy zawiązują Cech Solny
Otokar z Bitti, namawia innych kupców. Do założenia pierwszego, w tym regionie cechu. Skupiającego handlarzy soli, dało im to możliwość. Negocjacji jednolitych ceł i opłat z Namiestnikiem regionu. Ułatwiło też handel z innymi regionami, podniosło ich status materialny i samorządowy.

1582 Wprowadzono jednolity kalendarz
Na mocy wcześniejszych ustaleń, wprowadzono na obszarze ówczesnej Teutoni (Slavi i Enderasji). Jednolity kalendarz, oparty na gregoriańskim. W związku z tym, po dacie 4 listopada, kolejna była dopiero 15 listopada. Reforma bardziej dopasowała, kalendarz słoneczny do roku zwrotnikowego, oraz zwiększyła margines opóźnienia.

1789 Premiera opery Acor
W pałacu cesarskim w Srebrnym Rogu, odbyła się uroczysta. Premiera opery Acor, autorstwa Dobrogosta Klusia. Libretto napisał Ginter Wulgata. Opera spotkała,się z dużym uznaniem kręgów arystokratycznych. Składa się z trzech aktów, z obszernymi ariami z rozległymi akompaniami i płynnymi melodykami, z tradycyjnym wykorzystaniem chóru .

1819 Powołanie Departamentu Ochrony Skarbu
Cesarz Tracjusz I powołał do życia. Departament Ochrony Skarbu, zajmującego się kontrolą wydatków i przychodów Państwa. Miał prawo kontrolować, poczynania urzędników skarbowych. Rozpatruje skargi na poborców, dzierżawców dóbr państwowych, oraz zażalenia za zaległy żołd.

1928 Uruchomiono produkcje ciągników rolniczych
W 1928 roku w Fabryce Silników i Traktorów w Ortis rozpoczęto produkcję modelu ciągnika rolniczego nazywanego- Ugnus , którego konstrukcja oparta była na sarmackim ciągniku Tytasta. Produkcja Ciągówek „Ugnus” zakończona została w 1930 roku po wyprodukowaniu około 400 egzemplarzy. Jednocześnie rok 1928 – rozpoczęcie produkcji – jest momentem narodzin rodzimego przemysłu ciągnikowego

1976 Oddano do użytku, autostradę D1
Uroczyste otwarcie nastąpiło, w dniu 14 października 1976 roku. W uroczystościach w Zielnyborze udział brała, liczna delegacja Rządowa z Premierem na czele. Po czterech latach, budowy kierowcy zyskali, dwu kierunkową trzy pasmową autostradę. Łączącą Stolicę z Zielnybor, całość trasy wynosi 327 km. Była to pierwsza z szeregu, nowo powstałych autostrad w skali kraju. W latach 1997-2004, droga przeszła modernizację i rozbudowę.


Czasy internetowe...

Listopad 2003 - Faktyczny początek istnienia Teutonii. Kanclerzem zostaje Konrad Hennig (dzisiaj baron). Na listopad datuje się przybycie do Teutonii znacznej części aktywnych obywateli m.in. wspomniany już baron Hennig, baron Kich, baron Nosewicz, Dorota Kwapisz, Arkadiusz Wiśniewski, Patryk Kroll. Teutonia odrzuca propozycję zostania członkiem Paktu Leblandzkiego złożoną przez nijakiego Marcusa Lebencjusza (później zresztą ponawianą). Powstaje Stronnictwo Konserwatywno-Rojalistyczne, Gubernia Niecowska, rozpoczyna działalność Ministerstwo Finansów i Gospodarki. Wydano pierwszy numer "Głosu Teutonii". W połowie listopada władze naznaczyły główne cele polityczne do końca 2003 roku, m.in. przeniesienie na nowy serwer, budowa nowej strony Teutonii, znowelizowanie Konstytucji etc. Cesarstwo staje się członkiem Forum Polskich Mikronacji.

Listopad 2004 - Powrót Namiestnika markiza Jakoba do czynnego życia w Teutonii, która dzięki nijakiemu Robertowi Czekańskiemu ma nowe, profesjonalne strony. W tym czasie do Marchii wprowadził się Krzysztof St. M. Kwazi, który stworzył pierwszą mapę fizyczną wysp teutońskich. Zostały zarządzenie wybory do Rady Marchii.

Listopad 2005-2006 - Nie opisane czasy :(

Listopad 2007- Miesiąc diabelsko niebezpieczny dla wątroby każdego zacnego obywatela! Wszystko z powodu Zjazdu Teutońskiego, zjechały się do Katowic ważne persony, Jego Książęcy Majestat Piotr Mikołaj, Król Łukasz August, Cesarz Jakob, Arcyksiążę Hergemon, Konias Krzysztof, Margończyk Kedar, Baron Krzysztof Wróbel, nie zabrakło także Barona Marka Lipy, co nam o kuchni opowiadał, Hrabiego Timiosa Kiechajasa, skwaszonego jak to on zwykle ma w zwyczaju, Czekańskiego Syna – Bartosza von Thorn-Mackiewicza, Mnie w swojej skromnej osobie autora niniejszego spisywania, oraz co ciekawe mniejszości wandejskiej w osobie samego Michała Sosnowieckiego.
Początek był bratku kapitalny, bowiem śmietanka Teutonizmu zasiadywała w Kryształowej co to Margończyk Kedar ją ochrzcił "Knajpą dla starych Ciot" zataił przeto że sam wespół z Diukiem Kościńskim kartą Platynowego Klienta się legitymują. Mnogo Ci tam było "Śpiących Księżniczek" a woń wprost prehistoryczna!
Ab illo tempore już porządni Teutończycy tam nie zasiadają. Zmieniwszy swoje kursa powędrowaliśmy do Pubu o wdzięcznej nazwie Bohema, wlewa wszy w siebie kolejne litry złocistego trunku obradowaliśmy wespół nad ważnymi dla narodu sprawy. Wśród wiodącej prym był głośny postulat, colśmy go aklamacyjnie przyjęli  „Diuk Kościński PRZEPROSI!” ab hodierno za wszystkie grzechy i krzywdy świata, i tak co zjazd! Dalej toczyły się dysputy przeróżne.
Nocą późną zajechaliśmy do przybytku w Jakobowym Mieście Sosnowcu, zwał się on Dom Górnika. Nie bez przeszkód jednak! Teutonofobiczny kierowca komunikacyji miejskiej wywiózł nasze zacne grono do Jaworzna aż. Z winy Cesarza samego co rzekł "NIE!" na pytanie Poczciwego Kwaziego "Czy to aby nie nasz przystanek?" Pośrednią przyczyną to było naszego marszu w śniegach z powrotem do Sosnowca, maszerowalibyśmy tak do rana gdyby nie Kedarowóz pomocą nas poratował wracając się po Teutończyków w opresji.
Kwaterunek w przybytku był jednocześnie początkiem wielkiej hulanki, pijatyki i rąbaniny z cygaństwem parszywym. Alkohole wszelkiej maści rozlewały się strumieniem zacnym. Dziarsko było! Oj dziarsko! Owego dnia stwierdziłem że Teutoński Naród w demolowaniu sztuce równych sobie nie ma! Urwano klamki, lampy, strzaskano świetlone przełączniki i butelki. Nie wspomniawszy o częstych wizytach żołądkowej zawartości na ziemskim padole... Swawolne to były noce.
Nie jeno o tym pisać chciałem bo i insze rzeczy w Listopadzie się działy!
Srebrny Róg dotacje ze Skarbu dostał, Wybory do Senatu rozpisano, Święto Srebrnego Rogu wyprawiono - pijatyka znów była.
Mandaty Senackie zdobyli: Marek Lipa, Margończyk Kedar i Pan Karausche.

Listopad 2008- Wydarzeniem ciekawym listopad nas raczy, po raz pierwszy w historyji naszej długiej, Inauguracja Senatu Marchii Teutońskiej na żywo się poczyna. Senatorowie i Namiestnik do Katowic, jak niemal rok temu się zjechali. Deliberując przy trunku złotym, istotne sprawy uchwalili. Dawne zobowiązania wobec zagranicy regulując, zmiany ważne zaczną wprowadzać.
Rad też jestem wielce że na kolejną kadencję Marszałkiem Senatu zostałem.
Koniec li to spisywania nowego, wszak listopad mamy w kalendarzu. Wydarzeń przed nami wiele jeszcze czeka, mam ja nadzieję że spisywane będą periodycznie i bez zaległości większych. Bo historia nasza bogata a by nie odeszła w niepamięć - pilnować musimy

Listopad 2009
- W Teutonii pojawił się kryzys aktywności. Marszałek Senatu - Krzysztof St. M. Kwazi jest zmuszony apelować do Senatorów o należyte wypełnianie obowiązków - zabranie głosu w głosowaniach. Pojawia się także apel Michaela von Lichtenstina. Pod koniec listopada Teutończycy tradycyjnie obchodzą święto Srebrnego Rogu, w trakcie którego diuk Kwazi stara się wzbudzić w Teutończykach poczucie winy za trwający kryzys.

Listopad 2010- Marazm na naszym forum

Listopad 2011- W połowie listopada swoją działalność rozpoczęła Królewska Kolej Teutońska, z której zyski miały zasilić Skarbiec Królestwa.

Listopad 2012- Olbrzymi marazm w Królestwie

Listopad 2013- Ten miesiąc przyniósł ze sobą zmianę na urzędzie regenta. Krzysztof St. M. Kwazi zastąpił Rolanda Heacha. Był najdłużej wykonującym, swoje obowiązki regentem Królestwa Teutonii. Był to także początek, zmierzchu panowania króla Michaela von Lichtensteina objawiający się miesiącami nieaktywności.

Listopad 2015- Obywatele KT w uroczysty i podniosły sposób. Świętowali po przez konkursy, gry i zabawy, liczne fety i bale. II rocznicę objęcia tronu, w Grodzisku - przez Księcia Tomasza Ivo Hugo. Senat uchwalił, okolicznościowy medal z tej okazji. Debatowano również, nad środkami wparcia dla nowych, mieszkańców Królestwa. Oraz zmianami samorządowymi, wewnątrz państwa.

Listopad 2016- Senat Królestwa Teutonii, w trosce o godną reprezentację. Urzędów Królestwa Teutonii, sprawnego przebiegu obrad Senatu, oraz promowanie aktywności Teutończyków. Ustanawia przepisy normujące, warunki sprawowania funkcji publicznych, w Królestwie Teutonii. No nowo rozbłyska gwiazda TLGK, odzew i wola, tworzenia był iście podręcznikowy.

Wykorzystano prace nw autorów :
Michael von Lichtenstein
Krzysztof St. M. Kwazi
Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán
Gotfryd Slavik de Ruth
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Kuba Hogh-Sedrovski.
Serduszka
9 999,00 lt
Ten artykuł lubią: Joanna Izabela, Eustachy Playstation, Filip I Gryf, Wojciech Hergemon, Piotr vel Bocian, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Laurẽt Gedeon I, Taddeo von Hippogriff-Piccolomini, Joahim von Ribertrop von Sarm, Adam Jerzy Piastowski, Grzegorz Tomasz Jakub Czartoryski, Jan via Teutończyk, Tomasz Ivo Hugo, Andrzej Fryderyk, Arsacjusz Walidacki, Marek von Thorn-Chojnacki, GdL, Król Patryk I Labacki.
Komentarze
Kuba Hogh-Sedrovski
Nijakiego R.Cz. Aż się prosi by to polubić.
Odpowiedz Permalink
Joahim von Ribertrop von Sarm
Bardzo ciekawe!
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Skupiłbym się na odnalezieniu brakujących czarnych plam w czasach internetowych. Bardzo chętnie czytam o tych zamierzchłych, internetowych czasach.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Staram się, jak mogę uzupełniać - te białe plamy. Z historii intranetowej :(
Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
miało być internetowej :P
Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Dobrze się czyta
Odpowiedz Permalink
GdL
Dorobek TIH jest imponujący. Winszuję jako były dyrektor byłego SIH. :)
Odpowiedz Permalink
Król Patryk I Labacki
Gdyby ktoś potrzebował jakiś informacji o Teutonii to służę swą pamięcią :)
Właśnie sobie uświadomiłem że jestem Teutończykiem 16 lat :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.